• support@hramazan.com

رمضان ۱۳۹۷-۱۴۳۹

مسابقه روز بیست و دوم

حدیث بیست و دوم

سخنران: حجت الإسلام والمسلمین معاونیان

موضوع سخنرانی:‌ دعای فرج

بسم الله الرحمن الرحیم

گاهی در زندگی به بلا و مخمصه ای دچار می شویم، به حدّی که همه ی راه ها را بر خود بن بست می بینیم و بسیار بسیار در مضیقه و فشار روحی و روانی گرفتار می شویم و ناامیدی به ما رو می کند. خدا را صدا می کنیم که فرج و گشایشی در کار ما پیش آید و این بن بست باز شود و خدای متعال راهی تازه در پیش ما بنهد. به راستی چه باید کرد در جایی که هیچ امید فرجی نیست و هیچ امید گشایشی نیست و تحت بلا و فشار هستیم؟!
مولای ما صاحب الامر والزّمان، خورشید پنهان، جان جانان، امام زمان(علیه السّلام) در توقیعی که برای شیخ مفید، زعیم و رهبر شیعه در هزار سال پیش در زمان غیبت نگاشته اند، چنین مرقوم فرموده اند:
«و اَکْثِرُوا الدُّعَاءَ بِتَعْجِیلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذَلِکَ فَرَجُکُم». «بسیار برای فرج و ظهور من دعا کنید که در این دعا کردن برای خود شما فرج و گشایش است.(بحار، جلد۵۳، صفحه۱۸۱)
پس به رسم انتظار و به رسم شیعه موظّفیم برای آمدن یار سفر کرده، زیاد دعا کنیم و بخوانیم که: یارب! فرج امام ما را برسان.
آن چه که امام عصر از ما خواسته اند و امر فرمودند، این نیست که گاهی یک دعا یکی در جایکی کنیم. نه، فرموده است: «و اَکْثِرُوا»… یعنی: بسیار دعا کنید. اگر گرفتارید، این مطلب را بیازمایید. زیاد برای امام عصر دعا کنید و نتیجه-اش را در زندگی شخصی خود ببینید.
دعا کردن فراوان برای صاحب الزمان، موجب گشایش امور شما و رفاه و آسایش و رسیدن حاجت خود شما می شود. کتاب شریفی به نام «مکیال المکارم فی فوائد الدعا للقائم» وجود دارد. این کتاب در موضوع فایده ی دعا کردن برای امام قائم می باشد. این کتاب را حتما بخوانید.
صاحب کتاب، «مرحوم آیت الله میرزا محمدتقی اصفهانی(رضوان الله تعالی علیه)» فقیه احمد آبادی یکصد و هشتاد فایده از قرآن و روایات نوشته است و تحقیق کرده است که این یکصد و هشتاد فایده و نعمت و برکت به کسی می رسد که برای امام زمان دعا کند. سعی کنید در ماه رمضان، محروم از این موهبت و نعمت نباشید و دعا برای امام عصر را غنیمت شمرید. «کاسه به جایی رود که قدح باز آید» شما دعاگوی آن عزیز مصر وجود باشید، حضرتش نیز از سَرِ کرامت برای شما دعا خواهد کرد.

یارب فرج امام ما را برسان آن صـــــاحب انتقام ما را برسان
در خدمت او گر نرسانی ما را بر حضرت او سلــام ما را برسان

کدام یک از کتب زیر، به فضائل و فواید دعا برای حضرت صاحب الامر می پردازد و مولّف آن کیست؟!

۱- مکیال المکارم فی فوائد الدّعا للقائم – میرزا محمّدتقی اصفهانی

۲- مهدی موعود – علّامه مجلسی

۳- مکیال المکارم فی فوائد الدّعا للقائم – علّامه مجلسی

۴- مهدی موعود – میرزا محمّدتقی اصفهانی

 

گزینه صحیح: ۱

درباره ما

مسابقه بزرگ حدیث رمضان همه ساله در ماه مبارک رمضان به همت موسسه انصار الحسین علیه السلام برگزار می گردد .
در این مسابقه کارشناسان برجسته علوم دینی به صورت روزانه حدیثی از احادیث گران سنگ اهل بیت عصمت و طهارت را بررسی خواهند نمود که از خلال مطالب ارائه شده توسط این عزیزان سوالاتی مطرح خواهد گردید .
سالانه بیش از ۱۰.۰۰۰ نفر از روزه داران ماه مبارک رمضان در این مسابقه شرکت نموده و در نشر معارف اهل بیت علیهم السلام سهیم می گردند .