| قالب رایگان جوملا | ترمیم مو | نصب دوربین مدار بسته | کارشناسی بدنه خودرو | کفسابی | خرید اپل ایدی | سرور مجازی | اسکوتر هوشمند | خرید vpn | دانلود آهنگ جدید | کمد دیواری
  • support@hramazan.com

رمضان 1397-1439

مسابقه روز بیست و چهارم

حدیث بیست و چهارم

سخنران: حجت الإسلام والمسلمین معاونیان

موضوع سخنرانی:‌ فکر گناه

بسم الله الرحمن الرحیم 

شما به عنوان این که انسانی مؤمن و دل سپرده به ولایت امیرالمؤمنین و اهل بیت می باشید، فردی شایسته و نیک باطن و باصفا هستید که طبیعتاً هوا و هوس، آلودگی، بدرفتاری، بدخویی، پلیدی و پلشتی ندارید.
امّا و صدامّا… که گاهی وسوسه های شیطان و خطوات قلبی، که بی اختیار در ذهن انسان خلجان می کند و وارد می شود، دست ما نیست و با یک لحظه غفلت می بینید فکرهایی که نباید و نشاید و اموری هوسناک و هوس آلوده یا به تعبیری فکرگناه در ذهن ما، مانند اژدهایی و کژدمی پُر زهر، بیدار می شود و شروع به حرکت می کند و ذهن و دل را تیره و آزرده می کند.
آیا فکر گناه، گناه دارد؟!… آیا فکر گناه، عقوبت و عقاب دارد؟!… خیر! خدا، کریم تر و بخشنده تر از آن است که اگر کسی فکر گناه کند و گناه نکرد، او را عقاب کند و بر او چوب عقوبت بزند.
این چنین نیست! ولیکن قصّه این است که از امیر المؤمنین(علیه السّلام) سوال شد که آیا اگر فکر گناه کنیم، خدا ما را عذاب خواهد کرد؟! حضرت فرمودند: خیر! فکرگناه، موجب عذاب نمی شود. امّا اگر در خانه ای، آتش کوچکی روشن شود، هرچند که در و دیوار خانه را نسوزاند، امّا همین آتش کوچک، تمام فضای این در، دیوار، سقف و فرش را تیره و دودآلود خواهد کرد.
امیر المؤمنین علی(علیه السّلام) فرمودند: فکر گناه، دل را تیره و دود آلود معصیت می کند و دل انسان را به تیرگی می رساند و ظلمت می یابد. (غررالحکم، جلد ۵، صفحه ۳۲۱)
مولای ما حضرت امام علی بن موسی الرضا(علیه السّلام) در حدیثی فرمودند:‌« فکر گناه، کم کم انسان را به خود گناه می کشاند و حتّی فکر در گناهان و هوس های صغیره، انسان را کم کم جرأت می دهد که مرتکب گناهان بزرگ و کبیره شود». پس برای این که گناه نکنیم، باید اصولاً دور فکر گناه را خط قرمز بکشیم.
این نکته بسیار ساده است سعی کنیم در ذهن خود تصور گناه نکنیم و با گنه کاران ننشینیم.

نازنینی چو تو پاکیزه دل و پاک نهاد                  بهتر آن است که با مردم بد ننشینی

قرآن کریم نفرموده است زنا نکنیم. فرموده است: «وَلاَ تَقْرَبُوا الزِّنَى إِنَّهُ کَانَ فَاحِشَهً وَسَاءَ سَبِیلاً». اصلاً نزدیک مقوله-ی زنا و پلید دامنی نروید. این که نزدیکش نروید یعنی حتی فکر آن را هم نکنیم.
امیدواریم خداوند متعال، ما را به عاصمیّت خودش، از پلیدی ها و گنه آلودگی ها به دور بدارد که خدا نگهدار ماست و خدا می تواند با توفیقی که می دهد، بین ما و بین گنه کاری فاصله بیندازد. باید از خدا بخواهیم که ما را به حال خود وانگذارد و مراقب باشیم که فکرگناه، در ذهن ما جَوَلان ندهد و ذهن و فکر خود را از گناه پاکیزه کنیم.

پاک بودن هنر است و پاک ماندن هنری بالاتر!

آیا فکر گناه هم عقوبت دارد ؟

۱- آری! گاهی فکر به گناه های بزرگ دارای عقوبت است.

۲- قطعا فکر گناه منجر به عقاب می شود.

۳- بستگی به نیت فرد برای عملی کردن گناه دارد.

۴- خیر! فکر گناه دارای عقوبت نخواهد بود.

 

گزینه صحیح: ۴

درباره ما

مسابقه بزرگ حدیث رمضان همه ساله در ماه مبارک رمضان به همت موسسه انصار الحسین علیه السلام برگزار می گردد .
در این مسابقه کارشناسان برجسته علوم دینی به صورت روزانه حدیثی از احادیث گران سنگ اهل بیت عصمت و طهارت را بررسی خواهند نمود که از خلال مطالب ارائه شده توسط این عزیزان سوالاتی مطرح خواهد گردید .
سالانه بیش از 10.000 نفر از روزه داران ماه مبارک رمضان در این مسابقه شرکت نموده و در نشر معارف اهل بیت علیهم السلام سهیم می گردند .

            

logo-samandehi