| قالب رایگان جوملا | ترمیم مو | نصب دوربین مدار بسته | کارشناسی بدنه خودرو | کفسابی | خرید اپل ایدی | سرور مجازی | اسکوتر هوشمند | خرید vpn | دانلود آهنگ جدید | کمد دیواری
  • support@hramazan.com

رمضان ۱۳۹۷-۱۴۳۹

مسابقه روز سوم

حدیث سوم

سخنران: حجت الإسلام والمسلمین میثم علی پناه

موضوع سخنرانی:‌ نیکی به والدین

بسم الله الرحمن الرحیم 

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَه وَ اَبیها وَ بَعْلِها وَ بَنیها وَ سِرِّ الْمُسْتَوْدَعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحَاطَ بِهِ عِلْمُکَ،

قال مولانا جعفر بن محمد الصادق(علیهم الصلاه و السلام) لذه العیش فی بر الوالدین، امیدوارم در این ماه مبارک رمضان همه عزیزان خصوصا مخاطبان جوان این برنامه، به این کلام نورانی امام صادق(ع) توجه داشته باشند. حضرت در این حدیث فرمود خداوند در این عالم چهار چیز را در چهار چیز دیگر مخفی کرده، یکی از آن عناوین چهارگانه این است. فرمود خدا لذت زندگی و خوشبختی را در احسان به والدین، در خدمت به پدر و مادر مخفی کرده است. خدمت به والدین برکاتی دارد، آثاری دارد که شاید بتوانیم بگوییم بزرگترین اثر دنیایی اش همین است که ضامن سعادت و خوشبختی زندگی دنیایی ماست.

من خیلی راحت صحبت بکنم، خصوصا به جوانان عزیز عرض می کنم، اگر دنبال رفاه اید، دنبال کسب و کار خوب اید، اگر دنبال خوشبختی می گردید، امام صادق (ع) دارد راه را به شما نشان می دهد، خوشبتی شما در گرو خدمت به والدین است، در خدمت والدینتان باشید، به آنها احسان بکنید، به آنها محبت بکنید و آثارش را در زندگی تان ببینید.

صادق آل محمد (علیه الصلاه و السلام)، حرفی خلاف واقع نعوذ بالله به زبان خودش جاری نمی کند، شما نگاه بکنید در زندگی خوبان عالم، در زندگی افرادی که در این عالم نام و نشانی پیدا کرده اند، حتما یک رد پایی از این حدیث پیدا می کنید، خیلی از کسانی که در این عالم به جایی رسیده اند و نظر رحمت خدا همه طوره شامل حالشان شد، هم به لحاظ مادی هم به لحاظ معنوی، کسانی بودند که دعای خیر والدین را بدرقه راه خودشان داشته اند.

آمد خدمت پیغمبر عرض کرد یا رسول الله یک گره کوری به کارم افتاده، آمدم شما برایم دعا بکنید بلکه به برکت دعای شما این گره از کارم باز بشود. رسول خدا فرمود، اشتباه آمدی، برو کنار پدر و مادرت، برو دست آنها را ببوس، برو از آنها درخواست بکن که دعات بکنند. عرض کرد یا رسول الله، پدر و مادرم از دنیا رفته اند، آقا فرمودند برو کنار قبرشان حوائجت را از خدا تمنا بکن، عرض کرد آقا جان نمی دانم قبرشان کجاست. حضرت فرمودند برو در قبرستان دو تا خط به نیت قبرهای پدر و مادر بکش، کنار آنها بنشین، آنجا خدا را به حق والدینت قسم بده و حوائجت را از خدا تمنا بکن، گفت آقا جان چشم، وقتی مرخص شد، حضرت یک نگاهی به قد و بالایش کردند، بعد به اصحاب فرمودند حیف که والدینش از دنیا رفته اند، اگر آنها زنده بودند و برایش دعا می کردند، حتما دعایش به سرعت اجابت می شد و گره از کارش باز می شد. آی کسانی که سایه ی مادر بالای سرتان است، آی عزیزانی که از نعمت پدر برخوردارید، قدر بدانید، این سفره هنوز برای شما گسترده است، هنوز این نعمت را خدا از شما نگرفته است، یک کاری بکنید مادر دعایتان بکند، یک کاری بکنید پدر دعایتان بکند، یک طوری خدمت به آنها بکنید که نظرشان جلب بشود، دلشان راضی بشود.

مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی(قدس الله سره) که حتی در بین خود مراجع هم گلی بود با عطر و بوی ویژه ی خودش، می فرمودند یک بار در نجف، مادرم به من گفت شهاب الدین برو طبقه ی بالا، پدرت را صدا بکن که برای نهار بیاید طبقه ی پایین، می گوید وقتی من رفتم طبقه ی بالا دیدم پدرم درحال مطالعه خوابش برده، حیا کردم پدرم را از خواب ناز بیدار کنم – چقدر ادب خوب است، گفت از خدا خواهیم توفیق ادب، بی ادب محروم ماند از لطف رب، همان قدر که ادب می تواند توفیق ساز باشد، بی ادبی هم می تواند توفیقات را از انسان سلب بکند – رویم نشد بابایم را صدا بکنم، خم شدم، صورت را گذاشتم کف پای پدرم، شروع کردم آرام آرام بوسیدن، پدرم نرم نرمک بیدار شد، همچین که این ادب من را دید تحت تاثیر قرار گرفت، دستش را به نشانه ی دعا گرفت به سمت آسمان، عرض کرد خدایا، خیر دنیا و آخرتت را به این پسر من مرحمت بکن، دعای خیر آن پدر موجب می شود شخصیتی مثل مرحوم آیت الله العظمی آقا سید شهاب الدین مرعشی نجفی(رضوان الله تعالی علیه) تربیت بشود، که همانطور که خودشان در امضایشان هم می نوشتند، خادم علوم اهل بیت می شود. اگر می خواهیم ما هم از این سفره رزقی داشته باشیم، اگر می خواهیم نظر رحمت خدا هم به ما هم بیفتد، یکی از راه های بسیار بزرگش، یکی از طرق بسیار بسیار مثمر ثمرش این است که یک کاری بکنیم دعای خیر پدر و مادر بدرقه راه مان بشود. در این ماه مبارک رمضان هوایشان را داشته باشیم، اینقدری که می آیی دم درب جلسه به من التماس دعا می گویی، یکی هم برو به مادرت بگو، یک دانه از این التماس دعا ها را هم برو به پدرت بگو، اینها اگر دعایت بکنند یک اتفاقی می افتد، گفت:

در دل دوست به هر حیله رهی باید جست          می کنم سعی که خود را مگر آنجا فکنم

خداوند ما را مشمول دعای پدر مهربانمان حضرت بقیه الله بکند و خصوصا در شب های قدر، به برکت، دعای آن بزرگواران در این ایام ماه مبارک رمضان، به برکت دعای آن عزیز سفر کرده، گناهان همه ی ما را ببخشد و بیامرزد و ما را مشمول برکات ماه مبارک رمضان بفرماید.

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

طبق حدیث امام صادق (علیه السلام) خداوند در احسان به والدین چه خیری مخفی نموده است ؟

۱- لذت زندگی و خوشبختی

۲- حیات سعادتمند اخروی

۳- کسب درجات علمی بالا

۴- کسب روزی حلال

 

گزینه صحیح: ۱

درباره ما

مسابقه بزرگ حدیث رمضان همه ساله در ماه مبارک رمضان به همت موسسه انصار الحسین علیه السلام برگزار می گردد .
در این مسابقه کارشناسان برجسته علوم دینی به صورت روزانه حدیثی از احادیث گران سنگ اهل بیت عصمت و طهارت را بررسی خواهند نمود که از خلال مطالب ارائه شده توسط این عزیزان سوالاتی مطرح خواهد گردید .
سالانه بیش از ۱۰.۰۰۰ نفر از روزه داران ماه مبارک رمضان در این مسابقه شرکت نموده و در نشر معارف اهل بیت علیهم السلام سهیم می گردند .

            

logo-samandehi