| قالب جوملا | ترمیم مو طبیعی | کفسابی | وی پی ان | خرید apple id | دوربین مداربسته
  • support@hramazan.com

رمضان ۱۳۹۸-۱۴۴۰

مسابقه روز اول

حدیث اول

سخنران: حجت الاسلام شیخ محمدمهدی معماریان

موضوع سخنرانی:‌ بهار قرآن

بسم الله الرحمن الرحیم

وجود مقدس پیغمبراکرم(صلی الله علیه و آله) یکی از توصیف هایی که درباره ماه مبارک رمضان کردند این بود که «لِکُلِّ شَیْ‌ءٍ رَبِیعٌ وَ رَبِیعُ الْقُرْآنِ شَهْرُ رَمَضَان» هرچیزی بهاری دارد. یعنی بازار رونق و طراوتی دارد و بازار رونق قرآن ماه مبارک رمضان است. این فرصتی که به ما رو کرده و ما به جهت آنچه که پیرامون می گذرد بیشتر نسبت به طول سالمان مهمان قرآن هستیم و مهمان کلمات شیرین وحی هستیم. چه خوب است که از این فرصت بیشتر استفاده کنیم.

امیرالمومنین علی(ع) فرمودند: «فرصت ها را غنیمت بشماریم که فرصت ها مثل ابر زود می گذرد.» چشم به هم بگذاریم ماه مبارک رمضان تمام شده و بهار قرآن رو به خزان می رود. اینکه می گویم رو به خزان می رود، به جهت نوع زندگی ها و گرفتاری های روزمره است که داریم. این یک ماه که بیشتر با قران می توان انس پیدا کنیم و قدر بدانیم، قرآن را بخوانیم. البته که قرائت قرآن به تنهایی کافی نیست. قرائت قرآن مقدمه یک حرکت بزرگ است. آن حرکت بزرگ تدبر و تامل در قرآن است. آیات قرآن ما را دعوت کردند به تدبر در قرآن. به تدبر در کلمات وحی و آیات الهی. به فهم آیات قرآن که یک فهم یک آیه خیلی بهتر از خواندن ده ها آیه است.

اما چطور می توانیم این آیات را بفهمیم به کجا باید برای فهم این آیات مراجعه کرد. قطعا کسانی بهتر می توانند نسبت به آنچه که خداوند در این آیات منظور داشته ما را هدایت و دلالت کنند که مخاطب این آیات باشند و پیغمبر اکرم(ص) در واپسین لحظات سال عمر مبارکشان به تعبیر مرحوم علامه امینی بیش از ۱۴۰بار از همراهی دو یادگار و دو میراث خودشان خبر دادند. دو چیزی که باید در کنار یکدیگر قرار گیرند. قرآن و عترت.

آن کسی که قرآن را می فهمد و می داند و آن کسی که می تواند بطن های مختلف قرآن و تفسیرهای مختلف قرآن را به ما بگوید وجود مقدس ائمه معصومین(ع) هستند.

امروز یکی از مهمترین مباحثی که ما برای استدلال بهش باید به قرآن مراجعه کنیم. مساله و امر ولایت اهل بیت(ع) است. معصومین زیاد تاکید کردند بر فهم و استدلال به ولایت به آیات قرآن. فرمود: کسی که امر ما اهل بیت را از قرآن در نیابد، از فتنه ها و شبهات در امان نیست. قرآن کریم را بنگیرم. با تدبر و تامل و با دقت گاهی با پرسش گاهی با رجوع به کلمات اهل بیت(ع). هر صفحه ای، نشانه ای و دلالتی است به اهل بیت(ع). شخصی آمد محضر امام صادق(ع) و عرض کرد: آیا مساله ولایت امیرالمومنین(ع) در قرآن آمده است. حضرت فرمودند: بله! عرض کرد آقا برخی شبهه می کنند که آیا این گونه است پس چرا نام امیرالمونین(ع) در قرآن نیامده است؟! وجود نازنین امام صادق(ع) این گونه پاسخ دادند: که آیا مساله نماز در قرآن آمده است. طبیعتا خب بله آیات متعددی ما را امر به اقامه نماز کرده اند. امام صادق(ع) فرمودند: کجای آیات قرآن عدد رکعات نماز و تعداد نمازهای یومیه آمده است. ما در هیچ آیه ای از آیات قرآن دلیلی بر این که باید چند رکعت بخوانیم را نداریم. اینکه چرا باید نماز صبح باید دو رکعت باشد و چرا نماز مغرب سه رکعت باشد و بقیه نمازها چهار رکعت باشد در هیچ کدام از آیات قرآن نیامده است.

امام صادق(ع) فرمودند: بگو ببینم آیا مساله حج در قرآن آمده است. عرض کرد: بله! حضرت فرمودند: جزییات مساله حج در کجای قرآن آمده است؟! اصل وجوب حج و حالا بعضی از مناسک حج در قرآن آمده است. اما این که من از کجا مُحرِم بشوم... لباس از تن بیرون بکنم و لنگ و اِزاری به خودم ببندم و تلبیه بگویم و دور خانه خدا چطور بگردم و چند دور بگردم و نمازش را کجا بخوانم. این ها جزییاتی است که در آیات قرآن نیست. وجود نازنین امام صادق(ع) فرمودند: همانطوری که درمورد این عرض می شود که دستورات خدا کلیاتی در آیات قرآن آمده است و جزییاتش ارجاع شده است به اهل ذکر... از کسانی که قرآن را می فهمند و از کسانی که علم قرآن نزدشون است. مساله ولایت امیرالمونین هم با تمام کلیاتش در آیه آیه قرآن ذکر شده است. آیات متعدد: آیه ولایت، آیه اولوالامر، آیه اکمال، آیه صادقون... این ها آیاتی است که اشعار دارد و دلالت به اینکه ما باید به دنبال امام و ولی و منصوب و منصوص از جانب خدا بگردیم. اما اینکه نامش چیست این در کلام پیغمبر است. همانطور که عدد رکعات نماز در کلمات پیغمبر(ص) آمده است. باید این فرصت ماه رمضان را غنیمت شمرد و قرآن را برای زندگی تدبر تامل و فهم کرد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

بهار قرآن چیست؟

۱. استغفار

۲. توبه

۳. خمس و زکات

۴. ماه رمضان

 

پاسخ صحیح: گزینه ۴

درباره ما

مسابقه بزرگ حدیث رمضان همه ساله در ماه مبارک رمضان به همت موسسه انصار الحسین علیه السلام برگزار می گردد .
در این مسابقه کارشناسان برجسته علوم دینی به صورت روزانه حدیثی از احادیث گران سنگ اهل بیت عصمت و طهارت را بررسی خواهند نمود که از خلال مطالب ارائه شده توسط این عزیزان سوالاتی مطرح خواهد گردید .
سالانه بیش از ۱۰.۰۰۰ نفر از روزه داران ماه مبارک رمضان در این مسابقه شرکت نموده و در نشر معارف اهل بیت علیهم السلام سهیم می گردند .